muzeum

Od začátku měsíce července 2012 lze ve městě Jiříkově na adrese Tylova 1056/4, vedle historického domu č.p.8 navštívit místní muzeum. Na nevelké ploše se zde můžete v obrazech a dokumentech seznámit s historií města Jiříkova a jeho okolí. Depozitář muzea obsahuje dokumenty vztahující se k obcím Lipová (Hainspach), Lobendava (Lobendau), Mikulášovice (Nixdorf), Rumburk (Rumburg), Šluknov (Schluckenau), Varnsdorf (Warnsdorf), Velký Šenov (Großschönau in B.) nebo Vilémov (Wölmsdorf). 

V muzeu můžete uvidět nejrůznější písemnosti, největší veřejnou sbírku pohledů a fotografií obce Jiříkova v regionu, kabinetní fotografie a fotoaparáty, keramickou skulpturu flašinetáře, obrazy, ruční mandly, c.k. školní lavici, psací a šicí stroje, gramofony, pianino Harwardt, harmonium Bongardt, kočárky, panenky, necky, prvo- i druhoválečné zajímavosti, jízdní kolo a kamna zdejší výroby a jiné.

Hlavním exponátem zdejšího muzea je replika mechanického "kráčejícího" houpacího koně - světově patentovaného prvorepublikového unikátu pocházejícího z předválečného Jiříkova. Replika koně vznikla podle U.S. patentu z roku 1927.

Muzeum je pro veřejnost otevřeno. V případě zájmu o návštěvu nás kontaktujte předem telefonicky na tel. čísle 731 580 727.

V současnosti je muzeum na základě vládních nařízení v souvislosti se situací s COVID-19 zavřeno.

Aktualizováno 01.01.2023

           

domů