Historie domů - část II.    příběh oranžové macešky

    Panu Wagnerovi je v současnosti přes sedmdesát let a žije dnes v malebném městu Hann.Münden na soutoku řek Werra a Fulda, na hranici Dolního Saska v Německu. Pan Wagner patří k uznávaným a váženým obyvatelům města, přestože nepatří mezi Mündenské rodáky. 

    Pan Wagner se narodil v našem městě, v neklidné době 30.let, v učitelské rodině, v domě číslo 176; a zde také prožil své dětství. V té době ale Jiříkov, dříve Georgswalde, vypadal poněkud jinak. Rodný dům pana Wagnera měl štěstí, dá-li se to tak říct, stále ještě stojí na svém místě a vypadá vcelku zachovale. Dalo by se říct, že se zvenku vůbec nezměnil. Červený buk v jeho zahradě stále stojí a Jiříkovský potok kolem něj stále protéká, jen silnice probíhá kolem domu z opačné strany a z jeho sousedství zmizely okolní domky. Jinak nic.

                   

   Pana Wagnera postihl osud odsunutých jiříkováků. Spolu se svými rodiči byl ve svých devíti letech odsunut z rodného domova a v té době mu také skončilo dětství. Do svého domova se pak v té době ještě několikrát stihl podívat, tajně - to když ho rodiče posílali domů pro různé věci. Potom až v roce 1968.

    Pan Wagner se během svého života zabýval šlechtěním rostlin, patří ke světově uznávaným kapacitám v tomto oboru a za svou činnost byl mnohokrát mezinárodně oceněn. Z jeho rukou vzešla i oranžová maceška - má kořeny v Jiříkově, domě číslo 176.

domy I.    domů    domy III.   

zdroj - foto maceška: Benary 92/93